İzmir Tulum Peyniri

İzmir Tulum Peyniri

Dünyada yaklaşık 2000 çeşidi olduğu bilinen peynirin ülkemizde de sayısı hakkında kesin bir bilgi elimizde olmamasına rağmen 100 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu peynirler bazıları birbirine yakın özelliklerde görünse de üretiminde, tadında, yapısında veya aromasında bir farklılık görülmektedir.

Peynir kelimesi Türkçe’ye Farsça benir, penir, beynir sözcüğünden girdiği tahmin edilir. Göçebe Türk aşiretlerinin IX yüzyıl başlarında Uygurlar yönetimindeki Tarım bölgesine yerleşmesi ile yaşam biçimlerinin de değişmesi, beraberinde tükettikleri gıdalarda da farklılaşmalara neden olmuştur. Bu dönemde et ve sütten yapılan besinler ağırlık kazanmaya başlamıştı. XI. yüzyılda Balasagunlu Yusuf Has Hacip’in yazdığı Kutatgu Bilig ve 1072 – 1074 yılları arasında Kaşkarlı Mahmut’un yazdığı Divanü Lügat-it Türk’de, gene XII ve XIII. yüzyılda yazıldığı bilinen Dede Korkut Kitabın’da Türklerin yapıp tükettiği peynir ve yoğurt çeşitlerinden söz edilmektedir.

Peynir soframıza kahvaltıda, bir simit yanında öğün geçiştirirken, pizza veya pidenin içinde,kimi zaman da böreklerin içerisinde ulaşıp damağımıza bir tat olarak yerleşir. 10000 yıllık İzmir tarihinin sofra kültürü içinde yer bulan İzmir tulum peyniri, son yıllarda sadece İzmir de ve çevre illerde değil, özellikle İstanbul ve Ankara’nın peynir pazarında aranır olmuştur.İzmir Tulumu peyniri yapılış itibariyle Anadolu’da ki benzerlerinden farklılık gösterir. Dolayısıyla bu farklılık yapısına ve tadına da yansır. Günümüzde İzmir tulumunun deri olarak üretimi çok az mandırada devam etmektedir. Çoğunda derinin yerini teneke almıştır. Bu değişim İzmir Teneke Tulumunu ortaya çıkarmıştır.

İzmir Tulum peyniri üretimi için tam yağlı süt 30 derece sıcaklığa getirilerek mayalanır.Teleme hâline getirilen süt hususi peynir bıçaklarıyla kesilerek suyunun çıkarılması işlemine başlanır.Telemenin kesilişi bütün peynirlerin yapılışında özel bir itina ile kesilir.Bu işlemlerin devamında teleme içerisinde ki acı suyunun atılması gerekmektedir. Özel olarak yapılan ağırlıklar ile bez içersindeki telemenin üzerine yerleştirilen bu ağırlıklar belirli Ph derecesine gelene kadar beklenir. Daha sonra kesim işlemi yapılan ve özel hazırlanan salamura suyunda belirlenen süre ile bekletilen tulum peyniri ön olgunlaştırma amacıyla tenekelere doldurulur.

Mevsim şartlarına göre istenilen Ph derecesine ulaşılan peynirler kapanır.Teneke de kapalı halde hazırlanan peynirler minimum 90 gün olgunlaştırılmak üzere soğuk hava depolarına gönderilir ve olgunlaşması tamamlanan tulum peynirleri paketlenmeye hazır hale getirilir. İlk üretimi çok eski tarihlere uzanan tulum peyniri, üretiminin yanında kalitesi ve kendine has lezzeti olarak da günümüzde ön plana çıkan peynir çeşitlerimizdendir. Geleneksel lezzetlerimizden olan İzmir Tulum Peynirini firma olarak her yıl üretimini daha da arttırmaktayız. Geçmişimizden bizlere adeta bir miras olarak gelen bu geleneksel ürünümüzü siz değerli müşterilerimizin sofralarında bulundurmak için kaliteden ve lezzettinden ödün vermeyerek üretmeye devam edeceğiz.