Tanışalım

 1. Tarihçemiz 1957

  Şirket kurucusu olan Mehmet Altınkılıç 1957 yılında Türkiye’nin önde gelen peynir firmasında çırak olarak başladığı sektörde 1976 yılında Unkapanı semtinde 17 m2 bir işyeri kiralayarak peynir ticaretine başlar.

 2. Tarihçemiz 1980

  1980 yılında oğulları Kemal ve Mehmet Ali Altınkılıç’ın katılımıyla 1991 yılına kadar peynir ticaretine devam ederler.

 3. Tarihçemiz 1991

  1991 yılında Çanakkale’nin Ezine ilçesine beyaz peynir üretim tesisi kuran Altınkılıç ailesi devam eden beyaz peynir üretiminin yanı sıra, eski kaşar üretimi için yatırım kararı alır.

 4. 1999

  Balıkesir’in Gömeç ilçesinde hazır bir tesis alarak 1999 yılında eski kaşar üretimine başlar.

 5. 2001

  2001 yılında Türkiye’de gelişen perakende sektörü ile birlikte ürün gamına yeni ürünler katmak için arge çalışmalarına başlayan Altınkılıç, başta Ege Üniversitesi olmak üzere önde gelen üniversitelerle birlikte yürütülen arge çalışmaları sonucunda eski bir Türk içeceği olan kefiri geleneksel yöntemlerle üretmeyi başarır.

 6. 2002

  2002 yılında Ezine’deki peynir üretim tesisini modern bir tesis haline getirerek kefir üretimine başlanır ve 2004 yılında kefir market raflarında yerini alır. Sade kefir ile birlikte her yaş grubunun tüketebileceği meyveli kefir grubunu da ürün gamına katarak kefir pazarındaki liderliğini sürdürmektedir.

 7. 2013

  2013 yılında kefir içecek grubunda olduğu gibi, Ülkeye sağlıklı ürünler kazandırma çabasında olan Altınkılıç, Ege Üniversitesi ile birlikte yapılan arge çalışmaları sonucu 2015 yılı başlarında gerekli proses yatırımlarını yaparak, “Kefir Yoğurt” üretimine başlamıştır.

 8. 2015

  Yeni ürünün 2015 yılı sonu itibariyle tüketiciyle buluşturulması planlanmaktadır.

 9. 2017

  Altınkılıç, kuruluşundan bu yana yatırımlarını hep sağlıklı ürünler üzerine planlamış olup, bundan sonra da aynı düşünceyle hareket edecektir.

Altınkılıç Süt ürünleri kurucusu Mehmet Altınkılıç 1957 yılında Anadolu’dan İstanbul’a gelir. İstanbul piyasasında peynir üretimiyle özdeşleşen yaşamı, 1976 yılında kendi işini kurmasıyla önemli ölçüde değişir. Unkapanı’nda 20 de başlayan toptancılığı hızla gelişir. Ezine başta olmak üzere Trakya ve Balıkesir yörelerinin seçkin beyaz peynirlerini piyasaya sunar.

1991 yılında markalaşma anlayışıyla, Altınkılıç Gıda ve Süt San. Tic A.Ş. kurulur.

Türkiye’nin en mümbit topraklarından Ezine’de toplam 20000 m2 arsalı 6000 m2 kapalı alanda başlayan üretim Altınkılıç ürünlerinin temelini oluşturur.

Ezine Peyniri, Klasik Peynir, Koyun Peyniri, İzmir Tulumu gibi ürünlerin başarısı neticesinde, katma değerli mamullerle ürün gamını genişletme kararı alınır.

Türkiye’nin en kaliteli Eski Kaşar’ını üretme şiarıyla, iklim koşulları ve üretim şartları araştırmaları yapılır. 1996 Yılında yapılan araştırmalarla Balıkesir Karaağaç bölgesinde 4800 m2 alanda 3000m2’si  kapalı Eski Kaşar Üretim Tesisi de faaliyete alınır.

2001 yılında Türkiye’de gelişen perakende sektörü ile birlikte çağı yakalamayı hedefleyen Altınkılıç, başta Ege Üniversitesi olmak üzere Türkiye’nin başat üniversiteleriyle ortak çalışmalar yaparak, nütritif süt ürünlerine yönelir. Bu vizyon, rafların en doğal ve en sağlıklı ürününü şirkete kazandırır; Altınkılıç Kefir…

2004 yılında kefir market raflarında yerini alır. Sade ve Light Kefir ile birlikte her yaş grubunun tüketebileceği meyveli kefir grubunu da ürün gamına katarak kefir pazarındaki liderliğini sürdürmektedir.

Hızla gelişen bilinçli tüketim ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları Altınkılıç’ı yeni atılımlara yönelmeye sevk eder. 2013 Yılı itibarıyla Ege Üniversitesi’yle 3 yıllık bir ürün geliştirme süreci başlar, Altınkılıç Kefirli Yoğurt bu çalışmaların ardından ortaya çıkar.

20binden fazla noktaya ürünlerini dağıtan ve Türkiye’nin tüm illerinde boy gösteren Altınkılıç markası, tüketici güvenini odak alarak faaliyetini sürdürür.

Doğal, sağlıklı ve katkısız ürünleri modern tesislerde, geleneksel yöntemlerle 3 kuşaktır üretmeye devam eden Altınkılıç, markayı yeni nesillere aktarma hedefiyle yoluna devam etmektedir.