Kefir

Kefir; Keçi veya inek sütünden elden edilen kefir, vücut için yıkıcı patojen özellikte olan mayaların gelişimini kontrol altına alır. Kefirin ne olduğu sorusu içeriğinin tam olarak bilinmemesi nedeniyle araştırılan ilk sorudur. B12, vitamin, magnezyum ve probiyotik bulunduran kefir, geçmişten günümüze birçok hastalığın tedavisinde kullanılan etkili bir süt ürünüdür. Çok eski yıllardan beri özellikle Kafkasya bölgesinde yapılmaktadır. Mide ve bağırsak problemlerini ortadan kaldırması ve rahat bir sindirim sağlaması, kefirin yaygınlaşarak tüketilmesinde büyük bir etkendir. Özel olarak mayalanan kefir içeceğinin tadı ekşi ayranı anımsatmaktadır. Ana maddesi süt olan ve probiyotik içeren, her yaştan kişinin tüketebileceği bir içecektir. Tüketimi her geçen gün artan kefir, sindirim sisteminde zararlı bakteri ve mayaların bulunduğu ortamda mukoz asta yapı oluşturarak ortamı temizler ve bağırsakların direncini arttırır. Bu nedenle Escherichia coli gibi patojenlere ve diğer bağırsak parazitlerine karşı daha dirençli bir yapı oluşturur.

Yüzyıllardır Orta Asya ve Kafkasya’da tüketilen kefirin faydaları oldukça fazla. Dokuların ve kemiklerin gelişmesinde etkin rol üstlenen kefirin, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç sağlıyor. Kilo problemi ile karşı karşıya olan kişilerde kilo dengesi kurmaya yardımcı oluyor. Gün içerisinde fazla aktif olmak durumunda iseniz kefir sizleri enerjik tutacaktır. İçerisindeki magnezyum ve vitaminler ile kişiye canlılık verir. Günümüzde birçok bireyin kontrol altına almaya çalıştığı kolestrol problemini dengeleyici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürür.

Altınkılıç kefirleri, doğal probiyotiklerden üretilir. Günde 1 bardak Altınkılıç kefir tüketmek, sindirim sisteminizi rahatlatmanızı ve sağlıklı bir gün geçirmenizi sağlar. Ürünü meyve desteği ile tüketmek istiyorsanız Altınkılıç kefir çeşitleri içerisinden dilediğiniz ürünü tercih edebilirsiniz. Mide problemi yaşadığınız için süt tüketirken sorunlar yaşıyorsanız Laktozsuz kefiri deneyebilirsiniz. Laktozsuz ve sade ürünlerimiz, şeker ilavesizdir. Daha sağlıklı nesiller yetiştirmek ve her damak tadına uygun sağlıklı süt ürünleri üretmek için 1957 yılından bugüne özenle çalışıyoruz.